Charakterystyka oszczędnościowa polskiego społeczeństwa

Monitorowanie preferencji oszczędnościowych pozwala ocenić długoterminowy potencjał gospodarki do wykonywania racjonalnych inwestycji i do bezpiecznego wzrostu. Nadmierna konsumpcja wynikająca częściowo z kredytu krótkoterminowego nie przekłada się najczęściej na budowanie twardego majątku. Jak wygląda charakterystyka oszczędnościowa polskiego społeczeństwa? Sprawdź szczegóły porad finansowych na BankoweRady.

Oszczędzanie to pozytywna rzecz, ale z wystarczającym dochodem netto

W większości badań (TNS, Związek Banków Polskich) powtarza się stwierdzenie o pozytywnym znaczeniu oszczędzania w funkcjonowaniu gospodarstwa domowego. Niestety z drugiej strony realne dochody netto nie pozwalają na wygospodarowanie dużych nadwyżek ekonomicznych. Wiedza o oszczędzaniu jest na niskim poziomie, ponieważ większość pieniędzy przetrzymuje się na rachunkach osobistych czekając na okazje inwestycyjne, które zazwyczaj nie nadchodzą (priorytet to tzw. oszczędzanie na czarną godzinę). W takim przypadku warto się przełamać i założyć nawet prostą lokatę bankową pod warunkiem przejrzenia oprocentowania. Oprocentowanie lokaty powinno chronić priorytetowo przed inflacją.

Niskie stopy procentowe zmieniają preferencje oszczędnościowe

Ankietowani bardzo często podkreślają, że lepiej w okresie niskich stóp procentowych finansować potrzeby kredytowaniem, a oszczędności odłożyć na czasy kryzysowe. Nie jest to jednak działanie racjonalne, ponieważ w razie zmiany polityki monetarnej kredytobiorcy odczują znaczący wzrost rat uniemożliwiający często zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Jedyna wskazówka to skracanie okresu kredytowania i budowanie poduszki oszczędnościowej na łatwo dostępnych lokatach terminowych.

Główne bolączki przy długoterminowym oszczędzaniu

Osoby zainteresowane oszczędzaniem długoterminowym chcą zniesienia podatku od zysków kapitałowych i możliwości wycofania pieniędzy w dowolnym momencie bez straty wypracowanych odsetek. Niestety sytuacja na rynku wygląda odwrotnie. Oprocentowanie, które potencjalnie wywoła zmiany w motywacji do oszczędzania to minimum 7-8% (za raportem TNS Polska dla Związku Banków Polskich). Taki zysk wygeneruje obecnie jedynie inwestor indywidualny związany z rynkiem kapitałowym, głównie akcjami spółek dywidendowych.

Tags: