Zasady restrukturyzacji zadłużenia

Proces oddłużania wymaga przygotowania formalnego, a szczególnie przeprowadzenia dokładnej analizy zdolności kredytowej. Najlepiej zrobić to samodzielnie lub przez pośrednika, który aktualnie działa zgodnie z normami prawnymi.

Pozytywna zdolność kredytowa przy konsolidacji - sprawdź ją na 17bankow.com.

Pozytywna zdolność kredytowa to czynnik obowiązkowy podczas konsolidacji. Z tego powodu wskazana forma restrukturyzacji zadłużenia nie jest ostatnią deską ratunku, a jedynie uzupełnieniem działań ratunkowych, można powiedzieć wyprzedzających. Jeżeli stopniowo tracisz dochody, zalegasz z ratami ryzykujesz pogorszeniem historii kredytowej, a bez tego konsolidacja jest niemożliwa lub bardzo mocno utrudniona. Pod względem formalnym do konsolidacji kredytów potrzebujesz przedstawienia dowodu tożsamości, z reguły dwóch dokumentów potwierdzających, a także zaświadczenia o zarobkach. Przy konsolidacji dochodzi jeszcze kwestia przedstawienia zaległości kredytowych w różnych instytucjach. Kredytobiorca musi dysponować potwierdzeniem spłaty ostatniej raty, czy zaświadczeniami o zadłużeniu. Dzięki temu proces konsolidacji przyśpieszy. Nie zawsze w konsolidacji wymaga się majątkowego zabezpieczenia.

Rodzaje konsolidacji zadłużenia

Na rynku występują dwa rodzaje konsolidacji, a mianowicie gotówkowa i hipoteczna. W pierwszej wystarczy pozytywna zdolność kredytowa. W drugiej zabezpieczenie hipoteczne, które umożliwia wnioskowanie o znacznie większe kwoty nawet do dwudziestu i więcej lat. Większość banków w Polsce obsługuje konsolidację do kwot 200 000 złotych. Nie zawsze cała suma idzie na spłatę zadłużenia, ale możesz czerpać pieniądze na potrzeby konsumpcyjne w uzgodnionym wcześniej stosunku. Przy kredycie konsolidacyjnym hipotecznym dodaj koniecznie akt własności nieruchomości, odpis z księgi wieczystej i niestety droższą wycenę (kredytobiorca ponosi koszt). W obecnych warunkach prawnych konsolidacja podlega podobnym normom, jak kredyt gotówkowy. Niezależnie od tego, czy zgłaszasz się do banku, czy parabanku i tak musisz przedstawić pozytywną zdolność kredytową. Ewentualna współpraca z podmiotami nieregulowanymi przez KNF i NBP to ogromne ryzyko powiązane nawet z utratą majątku trwałego. BIK sprawdzisz bez problemu samodzielnie, co pozwoli na przeprowadzenie właściwej analizy zdolności kredytowej.

Tags: