Dla kogo przeznaczony jest kredyt samochodowy?

Przede wszystkim dla osób, których nie stać na zakup auta w danej chwili, gdyż takie osoby nie dysponują odpowiednią sumą gotówki. Wtedy z pomocą przychodzą kredyty samochodowe i wielu kierowców z nich korzysta, kiedy chcą oni nabyć samochód, o jakim od dawna marzyli. Zanim zdecydujemy się na kredyt samochodowy, powinniśmy wszystko dokładnie przemyśleć oraz musimy przeanalizować naszą sytuację finansową. Wtedy znaczenie ma kalkulacja i ocena naszych możliwości finansowych. Takie podejście jest wymagane.

Podstawowe informacje o kredycie samochodowym. O czym powinniśmy wiedzieć?

Celem kredytu jest pożyczenie pieniędzy z banku, które muszą być przeznaczone na samochód lub na inny pojazd. Bank musi wiedzieć, na co pożycza nam pieniądze. Musimy jednak wcześniej wiedzieć, czym mamy zdolność kredytową. Jest to ważne zagadnienie, gdyż będzie to mieć wpływ na to, czy bank pożyczy nam pieniądze. Znaczenie ma także długość obowiązywania kredytu oraz wysokość rat. Powinniśmy także mieć świadomość, jakie są całkowite koszty kredytu oraz jakie są wszystkie zobowiązania związane z umową kredytową, jaką chcemy podpisać. Na kredyt składają się odsetki, prowizje, opłaty, podatki oraz marże i koszty usług dodatkowych. Kiedy chcemy ułatwić porównanie różnych ofert kredytowych, wtedy powinniśmy skorzystać z instrumentu rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania – tak zwane RRSO. Bank oczywiście chce zabezpieczyć się, kiedy pojawi się problem z niewypłacalnością kredytobiorcy. Możliwości w tym zakresie są różne. Należą do nich: zastaw rejestrowy, cesja praw z polisy autocasco, przewłaszczenie na zabezpieczenie oraz wymagany depozyt karty pojazdu.

Kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy. Na jaki powinniśmy się zdecydować?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, czym różnią się te dwa rodzaje kredytów. W przypadku kredytu samochodowego powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że jest on tańszy. Jednak bank zobowiązuje nas do tego, na co chcemy i musimy przeznaczyć pieniądze otrzymane w ramach kredytu samochodowego. W przypadku kredytu gotówkowego pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel.

Teraz już wiemy co zrobić, kiedy chcemy nabyć auto, o jakim zawsze marzyliśmy. Sprawę może ułatwić nam uzyskanie właśnie kredytu samochodowego w jednym z banków. Wtedy otrzymamy od banku środki pieniężne na zakup auta lub innego pojazdu.