Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Każdy z nas marzy o posiadaniu własnych czterech kątów. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie na nie uzbierać. Wtedy z pomocą może przyjść specyficzny rodzaj kredytu, tj. kredyt hipoteczny, aby dobrze wybrać warto zdecydować się na porównanie ofert na http://sprawnahipoteka.pl. To typ kredytu, który zaciągamy na z góry określony cel, jakim jest zakup bądź remont domu lub mieszkania. Cechą charakterystyczną takiego kredytu jest oczywiście hipoteka. Stanowi ona zabezpieczenie dla banku. Jeśli z jakiegoś powodu kredytobiorca przez dłuższy czas nie wywiązuję się z obowiązku regularnych spłat zaciągniętego zobowiązania, bank ma prawo przejąć zajętą hipoteką nieruchomość i ją sprzedać, by odzyskać pożyczone pieniądze.

Kredyty hipoteczne są zazwyczaj zaciągane na długie lata i opiewają na bardzo wysokie sumy, dlatego zaciągnięcie tego rodzaju kredyt wiąże się z szeregiem formalności warunków, które musimy, jako ewentualni kredytobiorcy, spełnić, a są to:

- wkład własny (zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez posiadania własnych oszczędności jest dziś właściwie niemożliwe; oczywiście im większy wkład własny posiadamy, tym nasza szansa na zaciągnięcie kredytu i lepsze jego warunki jest większa; rekomendowana przez banki wysokość naszego wkładu własnego to 30 procent wartości nieruchomości; są też banki, które dają szansę na kredyt klientom posiadającym oszczędności w wysokości 20 procent wartości domu albo mieszkania; minimalna wartość to 10 procent – jednak ilość banków, które godzą się na taką wysokość wkładu własnego jest dziś coraz niższa i niestety wciąż się zmniejsza; wypłata ewentualnego kredytu wypłacana jest w ściśle określonych transzach i terminach);

- zdolność kredytowa (na jej wysokość składa się przede wszystkim wysokość naszych dochodów oraz ich regularność; czynnik ten analizowany jest bardzo surowo i szczegółowo; wymaga się od nas zaświadczeń dotyczących wysokości naszego miesięcznego wynagrodzenia oraz szczegółowych warunków i formy naszego zatrudnienia; znaczenie będą miały również takie faktory jak nasza sytuacja rodzinna, czy stałe miesięczne wydatki oraz nasza historia kredytowa – wszystko to zmierza do oszacowania przyszłych ewentualnych kłopotów ze spłatą rat zaciągniętego kredytu; jeśli bank uzna, że szansa na to jest znikoma – wydaje wstępną decyzję kredytową, którą musimy uzupełnić dodatkowymi dokumentami, by móc otrzymać i podpisać ostateczną zgodę na kredyt hipoteczny);

- szereg dokumentów dotyczących danej nieruchomości (aby zaciągnąć kredyt hipoteczny, musimy mieć wybraną konkretną nieruchomość; bank wymaga dokumentów świadczących o tym, że poczyniliśmy pierwsze kroki, by kupić mieszkanie(umowa wstępna z deweloperem w przypadku rynku pierwotnego lub ze sprzedawcą w wypadku rynku wtórnego), koniecznością będzie też profesjonalna wycena tej nieruchomości, czy określenie konkretnej wysokości naszego wkładu własnego).

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego może przerazić, dlatego doskonałym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który krok po kroku przeprowadzi nas przez tę całą procedurę, oszczędzając nam niepotrzebnego stresu.