Kredyt gotówkowy – razem, czy osobno?

Jednym z etapów wnioskowania o kredyt jest decyzja, czy chcemy go zaciągnąć sami, czy z osobą bliską. Trudno doradzić tu konkretny wybór. Obydwa modele zadłużenia mają bowiem zarówno swoje zalety, jak i niestety wady. W poniższym artykule skupimy się obydwiema kwestiami i przeanalizujemy sytuacje, w których warto skorzystać z wybranych rozwiązań.

Uwaga! Poniższe sytuacje mają miejsce wyłącznie wtedy, gdy kredyt zaciągany jest wyłączny na cele jednej osoby. Jeśli przy wspólnocie majątkowej był on zaciągnięty na wspólne cele (np. na wakacje), to bank i tak może obciążyć nim obydwu małżonków! Zobacz na oferty-warte-uwagi.pl jak należy postępować.

Wnioskowanie razem – kiedy warto?

Zaciąganie kredytu z tak zwaną drugą połówką niesie ze sobą wiele zalet. Zwłaszcza, jeśli jej historia kredytowa jest pozytywna.

Wnioskowanie osobno – kiedy warto?

Istnieją sytuacje, w których lepiej wnioskować o kredyt osobno. Niektóre z nich zależą nawet od kwestii światopoglądowych małżonków.

Rozdzielność majątkowa a wnioskowanie o kredyt

Jeśli małżonkowie zawarli rozdzielność majątkową, to kredyty zaciągnięte przez jednego z nich nie są obciążeniem dla drugiego małżonka. Niemniej nadal istnieje możliwość wspólnego kredytowania. Zwłaszcza wtedy, gdy małżonkowie podpiszą z bankiem specjalną umowę. Wtedy zostaną oni potraktowani jako spółka, w której poszczególni akcjonariusze dzielą się między sobą udziałami w kredycie.

Podsumowanie

Osobne zaciągnięcie kredytu przy małżeńskiej wspólnocie majątkowej obwarowane jest wieloma obostrzeniami. Jeśli jednak decydujemy się na zawarcie rozdzielności majątkowej, nie będzie problemów przy późniejszych opóźnieniach ze spłatą.