Co musisz wiedzieć, zanim zaciągniesz kredyt?

Bardzo często w życiu zdarzają się sytuacje, które wymagają nagłego przypływu gotówki. Mówimy tu zarówno o tych bardziej przyjemnych sprawach, takich jak postawienie domu, daleki wyjazd za granicę na wakacje czy generalny remont mieszkania, jak i tych wymagających nieco bardziej stresu i nerwów - leczenie, zakup leków, konieczna naprawa jakiegoś urządzenia. W każdej z tych sytuacji bardzo dobrym pomysłem są kredyty gotówkowe. Zanim jednak podejmiemy decyzję na temat tego, w jakim banku wziąć kredyt, na jaką sumę i na jaki okres rozłożyć raty, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami i poradami na ten temat, które znajdziesz na stronie Kredytomania.EU.

Historia kredytowa to podstawa!

Banki szczególnie chętnie przyznają kredyty gotówkowe osobom, które mogą pochwalić się krystalicznie czystą historią kredytową. Prościej mówiąc: jeśli w przeszłości wywiązywałeś się ze wszystkich zobowiązań finansowych i spłacałeś wszystkie należności w terminie, bez większych opóźnień i niedomówień, bank niemal na pewno zgodzi się na udzielenie ci kredytu. Banki dużo gorzej podchodzą do osób, które dawniej zwlekały ze spłatą lub w jakiś sposób próbowały uniknąć płacenia. Wtedy pożyczenie pieniędzy jest niemal niemożliwe.

Dużo osób ma wątpliwości na temat wysokości swoich zarobków i zastanawia się, czy przy stosunkowo niewielkim dochodzie bank pozytywnie rozpatrzy ich prośby o kredyty gotówkowe. Otóż, wysokość zarobków nie jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na ewentualny kredyt. Wiele banków z chęcią przystaje na udzielenie kredytu osobom zarabiającym nieco mniej, wtedy jednak najpowszechniejszą praktyką jest rozłożenie rat na nieco dłuższy okres, nawet do pięciu czy dziesięciu lat.

Zarobki również są istotne

Jak już mowa o zarobkach - kolejnym ważnym warunkiem, na podstawie którego banki przyznają kredyty gotówkowe, jest zdolność kredytowa. Ubiegając się o kredyt, możesz zarabiać niewiele powyżej pensji minimalnej, ale musi być to stały dochód, który będzie wystarczył na spłatę określonej sumy co miesiąc. Banki najchętniej przystają na układ, w którym kwota spłaty wynosi mniej niż połowę pensji. Ważna jest tutaj także umowa o pracę. W przypadku osób, które zarabiają pieniądze na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie, dobrą opcją będzie wzięcie kredytu bez zaświadczenia o dochodach wystawionego przez pracodawcę. Mowa tu rzecz jasna o nieco mniejszych pieniądzach, ale za to kwestie formalności są dużo bardziej przejrzyste.

Zanim zdecydujemy się na którąś z wielu ofert, warto zapoznać się z tym, co oferuje poszczególne banki. Dobrze jest przeanalizować nasze potrzeby i możliwości i porównać je z tym, co możemy uzyskać. Warto postawić tutaj na rozsądek, bowiem podejmowanie decyzji pod wpływem impulsu może prowadzić do zguby i zobowiązania finansowego dużo bardziej wymagającego, niż początkowo zakładaliśmy. Kredyty gotówkowe zaciągane w emocjach mogą wyrządzić dużą szkodę naszemu domowemu budżetowi, a tego przecież zupełnie byśmy nie chcieli.